چاپ        ارسال به دوست

دانشجویان در شب قدر از معبود خود چه میخواهند؟

گزارش میدانی از حال و هوای احیای دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

فضای صحن و داخل مسجد پر از جمعیت بود، قسمت قبور شهدای گمنام صفای بیشتری داشت، آدمی که هیچ توشه قابل عرضی ندارد باید دست به دامن همه بشود شاید خدا به آبروی این واسطه ها نگاهی به دل سیاه و دست خالی و کوله بار سنگین گناهش بیندازد و قلم عفوی برآنها بکشد.

به گزارش خبرنگار دانشجوپرس، از مراسم های معنوی دانشجویی زیاد شنیده بودم، مراسم هایی که خاص هستند، احیا گرفتن کنار شهدا و کنار صدها دل جوان و پاک لطف دیگری داشت که دیشب نصیبم شده بود.

 

شب وقتی وارد خیابان معلم شدم از تعداد زیاد ماشین‌هایی که دو طرف خیابان پارک شده بود، حدس زدم که امشب باید جمعیت زیادی برای احیای شب بیست و یکم میهمان مسجد شهدای گمنام دانشگاه علوم پزشکی باشند. با ورود به دانشگاه متوجه شدم که به جز دانشجویان، دانش آموزان نیز به همراه خانواده هایشان در این مراسم حضور دارند.

 

مسجد دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این شب حال و هوای دیگری داشت، حس و حال غریبی به انسان دست می داد، قرائت دعای جوشن کبیر آغاز شده بود فرازهای دعا یکی پس از دیگری خوانده می شد «سُبْحَانَکَ یَا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ یَا رَبِّ» منزهى تو اى که نیست معبودى جز تو فریاد فریاد بِرَهان ما را از آتش اى پروردگار.

 

فضای صحن و داخل مسجد پر از جمعیت بود، در این میان برخی ایستاده و برخی نشسته دعای جوشن کبیر را زمزمه می کردند، قسمت قبور شهدای گمنام صفای بیشتری داشت، آدمی که هیچ توشه قابل عرضی ندارد باید دست به دامن همه بشود شاید خدا به آبروی این واسطه ها نگاهی به دل سیاه و دست خالی و کوله بار سنگین گناهش بیندازد و قلم عفوی برآنها بکشد.

سمیه سادات حسنیان از دانشجویان علوم پزشکی بیرجند در گفتگو با خبرنگار ما گفت: احساس نزدیکی به خدا و دلتنگی معشوق ما را به مسجد دانشگاه کشاند تا در این شب عزیز که شب آرامش و شب اعتراف به گناهان گذشته و شب درخواست آرزوهای آینده است، از خداوند متعال ظهور امام زمان(عج) و شفای مریض ها بویژه مادربزرگم را طلب کنم.

وی ادامه داد: امیدوارم به حق این شب عزیز با ظهور امام عصر(عج) به همه جنگ ها و مسلمان کشی ها در دنیا خاتمه داده شود و همه مردم در صلح و مهربانی در کنار هم زندگی کنیم.

زینب خدایاری دانشجوی رشته بهداشت محیط دانشگاه نیز به خبرنگار ما گفت: شب قدر شب خالص شدن بنده و سیقل دادن روح است و خداوند درهای رحمت خود را به روی بندگان گشوده است تا از گناهان گذشته توبه کند و به آغوش محبت خالق باز گردد.

وی از دلتنگی برای خانواده اش گفت و اظهار کرد: امیدوارم در این شب قدر، خداوند من را مایه افتخار و سربلندی خانواده ام قرا دهد تا پاسخ زحمات آنان را بدهم ومرا از انحرافات باز داشته و عاقبت بخیر کند.

راضیه هادیان دانشجوی رشته ادبیات تطبیقی دانشگاه بیرجند که به همراه خانواده اش برای احیا به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند آمده بود، از برکات این شب گفت و اظهار داشت: امشب شب بازگشت به خدا، توجه به خویشتن، توبه و استغفار برای کسب خیرات و برکات معنوی از درگاه خداوند است.

وی با بیان اینکه در این شب احساس سبکی خاصی دارم و امیدوارم این حس زیبا برایم ماندگار باشد، اضافه کرد: خوشحالم از اینکه توفیق احیای امشب به من عطا شد و از خداوند غفار می خواهم توبه مرا بپذیرد و گناهانم را بیامرزد.

راحله حسینی دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز با امید به اینکه در این شب همه آمرزیده خواهند شد، گفت: اگر کسی آمرزیده نشود مقصر خودش هست یا به عبارتی دیگر" گر گدا کاهل بود/تقصیر صاحب خانه چیست"

وی علت حضور خود در این مراسم را اینگونه مطرح کرد: در این روزگار پرتنش و استرس تنها گزینه ای که بر دل انسانها آرامش محض و تضمین می بخشد حضور درمراسم های معنوی بخصوص لیالی قدر است زیرا قدرت برتر هستی عاقبت بخیری آفریده های خود را تضمین می کند.

فرازهای دعای جوشن کبیر همچنان ادامه دارد، هر چه دعا بالاتر می رود ناله‌ها بیشتر می شود، همه مشغول عبادت هستند هرکسی زیرلب چیزی زمزمه می کند این را از حرکت لبها هایشان می توان فهمید. امشب شب شهادت حضرت علی (ع) هم هست که این شب را تحت تاثیر خود قرار داده، مداح اهل بیت پس از پایان یافتن دعای جوشن کبیر به مظلومیت حضرت علی (ع) اشاره کرد و نیم ساعتی به مداحی پرداخت. سپس شب زنده داران قدر با برسر گرفتن قران ها و توسل به چهارده معصوم بهترین ها را از خدا طلب کردند.

 

 


١٨:٢٨ - دوشنبه ٧ تير ١٣٩٥    /    عدد : ٤٩٧٥٤٨    /    تعداد نمایش : ٦٥٢


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 277
 کل بازدید : 1513977