چاپ        ارسال به دوست

پیشنهاد چند کتاب برای محرم

 


 

زهرا کریمی// قيام امام حسين (ع) به دليل تاثير گذاري عميقي كه نه تنها در تاريخ اسلام كه در جريان آزادگي و آزاد انديشي بر جاي گذاشت، بارها و بارها و از جنبه هاي مختلف مورد بررسي قرار گرفته است. در سالهاي اخير نيز آثار ارزشمندي در معرفي قيام عاشورا و زندگاني امام حسين (ع) تاليف و منتشر شده كه محراب نیوز به مناسبت فرارسیدن ایام محرم به معرفی چند مورد از این کتاب ها پرداخته است:


1) کتاب مقتل به قلم آیت الله جاودان
کتاب «مقتل» برگزیده‌ای از کتاب «معالم‌المدرستین» است که توسط جمعی از شاگردان علامه عسگری جمع‌آوری و به همت موسسه ایمان ماندگار به تازگی منتشر شده است. این کتاب نحوه عملکرد امام حسین علیه السلام و حوادثی را که بر خاندان اهل بیت در روز عاشورا گذشت، بررسی می‌کند و علاوه بر مقدمه‌ای از علامه عسکری، زندگی‌نامه شخص علامه را نیز شامل می‌شود که به قلم آیت‌الله محمدعلی جاودان نگارش یافته است.
این کتاب همچنان‌که از نام آن نیز برمی‌آید به شیوه مقتل‌نویسی و با استناد به منابع کاملا متقن و معتبر آنچنان که سیره علامه عسکری در کلیه آثار بر جای مانده از ایشان بود، نوشته شده است. کتاب«مقتل» در واقع بخش‌های برگزیده‌ای از کتاب «معالم‌المدرستین» است که توسط برخی از شاگردان علامه عسگری جمع‌آوری و تدوین شده است. 
این اثر مباحثی در رابطه با مقدمات حرکت امام حسین علیه السلام  از مکه، گفت‌وگوهای امام با اشخاص مختلف، منازل مختلف از مکه تا کربلا و فرود قافله در کربلا را شامل می‌شود. جریان‌های اتفاق‌افتاده تا روز دهم محرم، شب عاشورا، سخنان امام و پاسخ‌های اصحاب، ذکر نام و نسب، نوع حضور و شهادت اصحاب امام در عاشورا، معرفی شهدای بنی‌هاشم و نحوه شهادت آنها با ذکر نام قاتلان از دیگر مطالب بیان‌شده در این کتاب است.
بخش دیگری از این اثر نحوه شهادت سیدالشهدا، یورش و غارت خیمه‌ها، اسارت اهل حرم، وقایع پس از شهادت امام، ورود اهل بیت به کوفه و شام، خطبه‌های حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع)، بازگشت ذریه رسول خدا به مدینه، اقامه عزا در مدینه و عاقبت و سرانجام برخی از شرکت‌کنندگان در واقعه کربلا را بازگو می‌کند.
کتاب مقتل به قلم آیت‌الله محمدعلی جاودان در 252 صفحه و توسط انتشارات علامه عسکری در 2 هزار نسخه به چاپ رسیده است.

2) نگاهی به مقام امام حسین (ع) به قلم استاد انصاریان
کتاب «نگاهى به مقام امام حسین(ع)» اثر حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان توسط مرکز علمى تحقیقاتى دارالعرفان الشیعى، منتشر شده است. ناشر در مقدمه این کتاب آورده است: مرکز علمى تحقیقاتى دارالعرفان، در راستاى اهداف الهى خود، این بار افزون بر استفاده از مطالب پربار و عالمان دانشمند محقّق حضرت استاد حسین انصاریان، با انتشار گلچینى از متن سخنرانى‏هاى معظّم له، از بیان پر حرارت و جذاب سخنرانى‏هاى استاد نیز تشنگانِ معارف سراسر نور ائمه اطهار را بى‏نصیب نگذاشته و بدون خارج ساختن متن سخنرانى از قالب گفتارى آن، باب دیگرى را براى استفاده از معارف آل‏الله و سیراب گشتن از این چشمه پرفیض باز نموده است.
این کتاب که متن یکى از سخنرانى هاى استاد حسین انصاریان است به بحث در باره ابعاد شخصیت و عظمت امام حسین (ع) پرداخته و فضایل آن امام معصوم (ع) به ویژه فضیلت زیارت آن حضرت را بیان مى‏ کند. کتاب "نگاهى به مقام امام حسین(ع)" در چهار فصل تدوین شده و شامل بخش هایی چون «مردود نشدن دعاى امام حسین (ع) به صورت مطلق؛ سلام امام عصر بر خون حسین (ع)، به عنوان خون زنده‏؛ عوض‏هاى شهادت حسین (ع) در دنیا؛ پیامبر (ص)، اولین زائرى که بر حسین (ع) مى ‏گرید» است.

3)جان ها فدای دین به قلم علامه مصباح یزدی
جان های فدای دین نام کتابی است به نام حضرت علامه مصباح یزدی که چاپ دوم آن در سال 1387 توسط انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی حضرت امام خمینی(ره) منتشر گردیده است. این کتاب ارزشمند که ویراسته 3 سخنرانی آیت الله مصباح در ایام محرم است، توسط حجه الاسلام مهدی نادری تدوین شده است. در این کتاب، تحلیل انسان ساز و الهام بخشی از واقعه عاشورا می خوانید. تحلیلی که ابتدا با ذکر روایتی از امام صادق (ع) و 5 وصیت مهم پیامبر عظیم الشان (ص) به امیرالمومنین(ع) شروع می شود.
در ادامه حضرت علامه دو پرسش طرح کرده و به آن پاسخ می دهند. یکی اینکه چگونه خون امام حسین(ع) اسلام را بیمه کرد؟ و دیگر اینکه آیا اصولاً جایز است کسانی جان خود را به خطر اندازند و خود و خانواده خود را به کشتن دهند برای بقای دین؟
همچنین یک تحلیل غلط و شاید بعضاً رایج درباره قیام اباعبدالله (ع) مبنی بر اینکه حضرت به اعتماد نامه های کوفیان به سمت کوفه حرکت کرده و اگر می دانستند در این راه شهید می شوند، تقیه می کردند و راه برادر را در پیش می گرفتند، طرح و نقد شده و دیدگاه صحیح از زبان علامه مصباح نقل می گردد.


4)پرتوی از عظمت حسین (ع) به قلم آیت الله صافی گلپایگانی
علامه جعفری، در یکی از کتاب‌های خود به معرفی یکی از جامع‌ترین و محققانه‌ترین کتاب‌هایی پرداخته است که تاکنون درباره عظمت شخصیت امام حسین نوشته شده است. این فیلسوف مسلمان و مولوی شناس برجسته قرن حاضر، کتاب «پرتوی از عظمت حسین(ع)» تألیف آیت الله صافی گلپایگانی را یکی از جامع‌ترین و محققانه‌ترین کتاب‌هایی معرفی کرد که تاکنون در عظمت شخصیت امام حسین (ع) نوشته شده است.
علامه جعفری، در کتاب «امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت» خود نوشته است: «براى مطالعه و بررسى عظمت شخصیت امام حسین(ع) از دیدگاه منابع معتبر اسلامى و تواریخ، مراجعه فرمایید به کتاب (پرتوى از عظمت حسین(ع)- تألیف دانشمند معظم، جناب آقاى لطف الله صافى از صفحه 20 تا صفحه 109. به نظر این جانب، کتاب مذکور، یکى از جامع ترین و محققانه ترین کتاب هایى است که تاکنون در عظمت شخصیت امام حسین(ع) نوشته شده است.»
كتاب در 4 بخش سامان یافته است: 1- شخصیت و فضایل حسین ‌علیه ‌السلام، 2- بنی هاشم و بنی امیه، 3- علل قیام حسین ‌علیه ‌السلام و 4- نتایج و فواید قیام حضرت ابی عبدالله الحسین‌ علیه ‌السلام.
در بخش اول ابتدا سیمای نورانی امام حسین‌ علیه‌ السلام در كتاب خدا ترسیم شده است از قبیل آیه مودت، آیه تطهیر و آیات دیگر كه درباره فضیلت پنج تن آل عبا نازل شده است. در ادامه سیمای امام حسین ‌علیه ‌السلام در احادیث پیامبر مكرم اسلام به تصویر كشیده شده است. فصل اول با بیان مكارم اخلاق سیدالشهداء و ابعاد گوناگون اخلاقی آن حضرت به پایان می ‌رسد. بخش دوم درباره بنی هاشم و بنی امیه است كه به طور تفصیلی به اوضاع زندگی و مخصوصاً صفات رذیله معاویه و یزید به طور مستند پرداخته شده است.در بخش سوم علل قیام سید و سالار شهیدان‌ علیه ‌السلام مورد بررسی قرار گرفته كه از این رهگذر حدود 6 علّت اصلی و مهم مورد شرح و توضیح قرار گرفته و در آخر بخش، به چند شبهه پیرامون حادثه عظیم عاشورا پاسخ گفته شده است.بخش چهارم با عنوان نتایج و فوائد قیام حضرت اباعبدالله الحسین ‌علیه ‌السلام به 9 فائده مهم و تأثیرگذار قیام خونین و سراسر حماسه كربلا می ‌پردازد و بدین ترتیب كتاب «پرتوی از عظمت امام حسین‌ علیه ‌السلام» با مطالب سودمند خود پایان می ‌پذیرد.

5)یاد سرمستان به قلم محمدحسین رجبی دوانی
کتاب «یاد سرمستان» گزیده و بازنویسی مقتل امام حسین(ع) از کتاب «الفتوح»‌ ابن اعثم کوفی به قلم محمدحسین رجبی دوانی از محققان و تحلیلگران تاریخ اسلام است. در این کتاب بحث وصیت حضرت سیدالشهدا خطاب به برادرش محمد حنفیه آورده شده و نویسنده به بررسی این نامه پرداخته است.

6)سلوک عاشورایی به قلم آیت الله مجتبی تهرانی
آیت‌‌الله‌‌ مجتبی تهرانی از مراجع تقلید و از شاگردان مکتب فقهی، اصولی، فلسفی، اخلاقی و عرفانی امام خمینی(ره) است، از سال ۱۳۸۰ در سخنرانی ایام دهه اول محرم‌‌ و دهه آخر ماه صفر خود، به تشریح ابعاد گوناگونی از قیام و انقلاب حضرت سیدالشهدا پرداخته است.
تا کنون چند دوره از مباحث «تحلیل قیام عاشورا» توسط آیت‌الله تهرانی مورد بررسی قرار گرفته است که تحت عنوان «سلوک عاشورایی؛ منزل اوّل: تعاون و همیاری، منزل دوم: امر به معروف و نهی از منکر، منزل سوم: هجرت و مجاهدت و منزل چهارم: دین و دینداری؛ منزل پنجم: استقامت و پایداری و منزل ششم: حقّ و باطل» انتشار یافته بود.
به تازگی جلد هفتم تا دهم مجموعه «سلوک عاشورایی» آیت‌الله مجتبی تهرانی توسط مؤسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح‌‌الهدی، با عناوین «منزل هفتم: عزّت و ذلّت»، «منزل هشتم: غیرت دینی»، «منزل نهم: بینش و نگرش» و «منزل دهم: شرح خطبه منا» منتشر شده است.

 


7)حماسه و عرفان به قلم آیت الله جوادی آملی
همان طور که از نام این کتاب بر می آید، موضوع آن درباره عرفان، حماسه و ارتباط بین این دو مقوله است. اصل مطالب کتاب، برگرفته از سخنرانی های آیت الله جوادی آملی است که در محرم سال ۱۴۱۱ق (۱۳۶۸ش) انجام شده و پس از انجام تغییرات لازم و حذف و اضافات، بازبینی و تأیید نهایی ایشان به چاپ رسیده است.
«نقش حماسه و تأثیر ستم ستیزی در تعالی روح بشر، زمینه اشتیاق عارفان ناب را به شهادت فراهم کرده و مجاهد کوی حق را با عرفان اصیل آشنا می سازد و این، همان هماهنگی حماسه و عرفان است.»
«جهاد حقیقی بدون عرفان ناب نخواهد بود؛ چنانکه عرفان خالص بدون ایثار مال و جاه و نثار جان حاصل نخواهد شد. در وصف مجاهدان راستین، نشانه های عرفان مشهور است و در رسم عارفان واقعی، علامت های مجاهدت مشهود.»
مطالب این کتاب که با محوریت عاشورا و نهضت حسینی(ع) است، طی یک مقدمه و سه بخش ارائه شده است: هماهنگی آیین اسلام با فطرت، فضیلت حماسه و عرفان، عارفان حماسه ساز و حماسه سازان عارف.

8)سرود عرش شرح زیارت عاشورا از زبان آیت الله صدیقی
کتاب سرود عرش ویرایش شده سخنرانی های دهه اول محرم آیت الله صدیقی است که در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف ایراد شده است. کل کتاب تنها شرح سه جمله از زیارت عاشوراست. آن هم شرح برای مردم عادی. سه جمله شرح داده شده سه جمله آغازین زیارت هستند: السلام علیک یا اباعبدالله، السلام علیک یابن رسول الله، السلام علیک یابن امیر المومنین.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
حضرت امام صادق(ع) به صفوان فرمودند: «صفوان! اگر حاجتی داشتی، زیارت عاشورا را بخوان، و [بدان،] به کسی که با زیارت عاشورا، امام حسین(ع) را زیارت می‌کند، سه قول دادند؛ یک، این‌که زیارت مقبولی برایش نوشته می‌شود. دوم، سعی او مشکور است و خدا از او تشکر می‌کند. و سوم، این که خدای متعال حاجتش را برآورده می‌سازد.»

9)باکاروان نیزه سروده علیرضا قزوه
کتاب حاضر، ترکیب‌بند عاشورایی است به عنوان با کاروان نیزه که آن را علیررضا قزوه در چهارده بند سروده است. کتاب با مقدمه‌ای از علی معلم دامغانی به عنوان شعر آیینِ روزگار ما و پایان سخن، نگاهی به ترکیب‌بند با کاروان نیزه نقدی از عبدالجبار کاکایی به سرانجام رسیده است. بند اول با این بیت آغاز می‌شود: می‌آیم از رهی که خطرها در او گم است/ از هفت منزلی که سفرها در او گم است/ از لابه‌لای آتش و خون جمع کرده‌ام/ اوراق مقتلی که خبرها در او گم است.

10)مدرسه حسینی به قلم مصطفی دلشاد تهرانی
کتاب شامل یک مقدمه و دو فصل است که نگارنده در آن به بررسی خاستگاه و اصول مدرسه حسینی پرداخته است. نویسنده در این کتاب پس از پرداختن به جایگاه مدرسه حسینی، ساختار مدرسه حسینی را بررسی کرده و بیان می کند که این ساختار بر اساس فهم درست اسلام، جامعیت اسلام و هندسه صحیح اسلام است.
در بخش پایانی، نگارنده به اصول تربیتی مدرسه حسینی می پردازد و اصولی چون حریت و آزادگی، پارسایی، عدالتخواهی، شجاعت، جهاد، استقامت، دیگرخواهی، حق محوری، غیرت دینی، نفی خودکامگی، والاهمتی، حمیّت و سازش ناپذیری، بینایی و بیداردلی و .... را در نهضت حسینی و فرهنگ اسلامی بررسی می کند و شواهد گوناگون و فراوانی را برای این اصول از مکتب امام حسین (ع) ارائه می کند که در شناخت مکتب حسینی با اهمیت است.
این کتاب، ساده و روان نوشته شده و استخراج نکات دسته بندی شده و منظم از نهضت حسینی، با اشاره به نمونه های آن از سخنان امام حسین و ائمه معصومین علیهم السلام از نکات مثبت و قابل توجه این کتاب محسوب می شود.

11)درس های عاشورایی به قلم مقام معظم رهبری
مجموعه حاضر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره درس‌های عاشورا است که به صورت موضوعی تدوین و بعد از نمایه‌زنی و تیتربندی مطالب در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. این کتاب یکی از آثار موضوعی استخراج شده از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» شامل تمامی بیانات رهبری از سال ۵۷ تا ۹۰ در مورد سرور و سالار شهیدان امام حسین (علیه‌السلام) است. 
«درس‌های عاشورا» بیش از ۵۰ درس از مکتب حسینی از جمله: تنوع و جاودانگی درس‌های عاشورا، وجوب قیام برای اصلاح جامعه اسلامی، لزوم شناخت وظیفه اصلی، انجام به موقع تکلیف، مقابله با جدایی دین از سیاست و سه ویژگی برجسته و تعیین‌کننده ابی عبدالله (علیه‌السلام) را شامل می‌شود.
١٧:٣٤ - دوشنبه ٥ آبان ١٣٩٣    /    عدد : ٣٩٨٢٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٤٣٦


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 344
 کل بازدید : 1514044